Wybierając wyposażenie do sypialni, powinno zwracać się uwagę na wiele kwestii: na stylistykę mebli, jakość ich wykonania, kolor, rozmiar. Nigdy jednak nie powinno się zapominać o tej najważniejszej, która ma największy wpływ na jakość naszego snu i na nasze zdrowie. Wybór materaca powinien być poprzedzony uprzednią analizą dostępnych modeli. Warto przeznaczyć na nią sporą ilość czasu, bowiem kupujemy produkt, od którego zależeć będzie nie tylko komfort snu, ale także zdrowie kręgosłupa. Jak jednak spośród tak wielu modeli wybrać ten idealny? O czym świadczy poziom ich twardości?

Różne twardości - inny komfort?

Na pewno w ciągu Twojego życia zdarzyło Ci się nieraz spędzić noc w łóżku, w którym samo leżenie było udręką dla Ciebie, a zwłaszcza dla kręgosłupa. Jego ból towarzyszył Ci przez kolejny dzień. Powodem braku komfortu w takim przypadku najczęściej okazuje się być nieodpowiednia twardość materaca. Mamy bowiem wiele poziomów twardości. Wszystko po to, by móc zapewnić każdemu wybór najbardziej optymalny dla jego potrzeb. Każdy z nas preferuje inny rodzaj podłoża do spania. Niektórzy nie mogą usnąć, kiedy jest za miękko, a inni przewracają się z boku na bok, nie mogąc znaleźć sobie wygodnej pozycji, bo łóżko jest zbyt twarde. Podstawową różnicą jest uczucie powodowanie po położeniu się na nich. Niektórzy uwielbiają, gdy zapadają się na łóżku jak na chmurce, a inni z kolei najchętniej spaliby na posłaniu z kamieni.

Materac a nasze zdrowie i komfort

Czy to, na jakim materacu śpimy ma jakikolwiek wpływ na nasze zdrowie? Nie wystarczy, że jest nam wygodnie? Wygoda jest oczywiście pojęciem względnym. Bywa, że to, co chwilowo wydaje nam się wygodne, przynosi nazajutrz opłakane skutki w postaci bólów pleców czy szyi. Dobrze dopasowane łoże zapewni odpowiednie podparcie kręgosłupowi, poprawi jakość snu i pozwoli się prawdziwie zrelaksować. Udowodniono, że niewygoda podczas snu i jego zaburzenia powodują, że jesteśmy bardziej nerwowi, podatni na stres, lęki i problemy psychiczne. A przecież tego chcemy uniknąć! Nieprawidłowe ułożenie ciała podczas snu to również zagrożenie chronicznymi bólami bioder, pleców i stawów, a dodatkowo kłopoty z prawidłowym krążeniem krwi i limfy. Dlatego też należy zadbać, by w trakcie wypoczynku ciężar naszego ciała był równomiernie rozłożony.

Jaka twardość materaca będzie idealna?

Odpowiadamy: nie może być ani za twardy ani za miękki! Powinien być dobrej jakości, idealnie dopasowany do Twoich rozmiarów i wagi. Musi niwelować nieprawidłowe obciążenia i podtrzymywać odpowiednio krzywiznę kręgosłupa w każdej pozycji. Kiedy podłoże jest zbyt sztywne, jesteśmy zmuszeni spać na plecach, co nie każdy z nas lubi, a mięśnie będą musiały cały czas pracować. Zbyt miękkie z kolei nie zapewnią nam podtrzymania kręgosłupa w odpowiedniej pozycji. Najbardziej optymalnym wyborem stają się więc modele o elastyczności punktowej: kieszeniowe lub z pianki termoelastycznej, wysokoelastycznej czy lateksowej. Najlepiej kierować się wagą naszego ciała. Inny bowiem typ materaca będzie dobry dla osób z nadwagą, a inny dla osób bardzo szczupłych.

Jak dobrać odpowiednią twardość, kierując się jej oznaczeniami?

By ułatwić nam zakup, ustandaryzowano podział materacy ze względu na ich poziom twardości, stosując oznaczenia: H1, H2, H3 itd. Materac H1, będzie odpowiedni dla osób lubiących miękkie łóżka i ważących do 60 kg. Osoby tęższe nie będą się czuć komfortowo, śpiąc na takim modelu. Ich waga również doprowadzi do szybszego zużycia. Twardość materaca oznaczana jako H2, czyli średnia, przeznaczona jest dla osób o wadze pomiędzy 50 a 80 kg. H3 z kolei sprawdzi się u osób ważących od 80 do 100 kg. Zdecydowanie ten typ będzie zbyt sztywny dla szczupłych. Materac o twardości H4 i jest polecany osobom otyłym lub po prostu mającym wyższą wagę. Idealny do obciążeń powyżej 100 kg.

Co zrobić, by na pewno zakupić wygodny model?

Wypróbuj go przed zakupem i nie kupuj w ciemno. Przetestuj kilka i sprawdź ich komfort, kładąc się na każdym w dwóch pozycjach: na plecach i na boku. Pamiętaj, że powinieneś mieć ułożony kręgosłup we właściwy sposób. Nie powinieneś się zapadać. Tworzone są także modele dla par o dwóch różnych stopniach sztywności, więc nie musisz iść na niebezpieczny dla kręgosłupa kompromis z małżonkiem.