Kompletujesz wyposażenie do swojej nowej sypialni i nagle masz wrażenie, że to nie jest wcale tak łatwe, jak Ci się wydawało? Mnogość rozwiązań, produktów, modeli przyprawia Cię o zawroty głowy? A najbardziej stresujące zadanie jest jeszcze przed Tobą - wybór odpowiedniego łóżka i koniecznych do niego akcesoriów. Rzadko zastanawiamy się, jak ogromne znaczenie ma ich wybór. Nie tylko posłanie przesądza o komforcie snu i jego zdrowym przebiegu. Odpowiedni stelaż do łóżka pod materac jest, jak się okazuje, równie ważny.

Dlaczego szczebelki pod materac są tak istotne?

Odpowiednie deski to przede wszystkim gwarancja dobrej amortyzacji materaca. Jego prawidłowe funkcjonowanie, wspierane dopasowanymi do niego szczebelkami, zapewni nam zdrowy i komfortowy sen. Jeśli zakupimy deski pod materac, które nie podpierają go tak, jak powinny, grozi nam jego zniekształcenie, a przez to pogorszenie funkcjonalności. Szczeble decydują również o tym, w jakim stopniu odczujemy twardość powierzchni. Mają one również za zadanie zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Dostęp do powietrza uchroni posłanie przed rozwojem grzybów, bakterii i pleśni.

Stelaż – najprostszy nie znaczy najlepszy

Rynek obfituje w różne typy stelaży. Najtańsze są najzwyklejsze proste deski sosnowe typu ruszt, przymocowane na stałe do ramy łóżka. Najczęściej sprzedawany w zestawie z łóżkiem jest model drabinkowy z deseczkami umocowanymi na taśmie, jednak jego jakość pozostawia sporo do życzenia. Szczeble nie stanowią dobrego podparcia dla materaca, co skutkuje jego szybszym niszczeniem i utratą funkcji. Zazwyczaj nie można takich deseczek używać pod lepsze materace, od czego może być uzależniona nawet ich gwarancja.

Elastyczność to podstawa

Największą popularnością wśród Klientów cieszą się stelaże elastyczne. Elastyczność desek gwarantuje, że materac w każdej sytuacji jest odpowiednio podparty. Reguluje obciążenia, tak, by kręgosłup pozostawał w naturalnej pozycji, bez ucisków na żadną z partii ciała. Idealnie sprawdzi się w wypadku modeli kieszeniowych i piankowych. Produkt ułożony na elastycznych szczebelkach niszczy się zdecydowanie wolniej. Jeśli korzystasz z materaca wielokieszeniowego, postaraj się o zakupienie stelaża o większej ilości deseczek ze specjalną taśmą umieszczoną pośrodku nich. Zyskasz w ten sposób dodatkową regulację obciążeń.

Regulowany stelaż pod łóżko

Jeśli łóżko to miejsce, w którym spędzasz najwięcej czasu w ciągu dnia, zastanów się nad zakupem modelu regulowanego. Posiadając go, możesz samodzielnie ustawiać, ręcznie lub elektrycznie, dogodną dla siebie pozycję leżącą i siedzącą. W łatwy sposób uniesiesz górną część, tworząc wygodne podparcie do czytania książki. Dobroczynnie na krążenie wpłynie na pewno możliwość podniesienia deseczek na wysokości nóg. Jest to bardzo dobra opcja dla osób chorych, które są zmuszone do ciągłego przebywania w łóżku.

Czym kierować się przy wyborze odpowiednich szczebelków?

Jest kilka ważnych kwestii, które należy wziąć pod uwagę, wybierając stelaż. Czym kierować się podczas zakupu?

  • - Przede wszystkim miej na uwadze rodzaj posiadanego materaca. Nigdy nie kupuj sztywnych szczebelków pod nowsze modele piankowe i lateksowe, gdyż doprowadzi to szybko do ich zniszczenia. Modele lateksowe, kieszeniowe, piankowe czy termoelastyczne muszą być podparte elastycznymi deseczkami.
  • - Pamiętaj, dla kogo kupujesz. Jeśli zakup jest przeznaczony dla osoby chorej lub spędzającej sporo czasu na leżąco, zastanów się nad regulowanymi szczebelkami.
  • - Ważny jest rodzaj łóżka. W niektórych modelach wymagane może być dodatkowe podparcie wzdłuż środka desek. Jeśli łóżko jest podwójne, być może warto zakupić dwa osobne stelaże, zwłaszcza, gdy decydujesz się na model z regulacją.

Jaki powinien być stelaż?

Są dwa podstawowe warunki określające, jaki ma być dobry stelaż:

  • - musi być zgodny z modelem łóżka,
  • - dobrze podpiera szczebelkami materac i rozkłada jego obciążenia.

Poza tym, warto zwrócić uwagę na zagęszczenie szczebelków, by było ono optymalne do rodzaju posłania oraz zapewniało odpowiednią cyrkulację powietrza.