Poszukujesz nowoczesnej sofy, kanapy lub krzesła do swojego domu bądź mieszkania i nie wiesz, jak wybrać najlepszą opcję? W naszym artykule przedstawimy 10 przydatnych porad zakupowych, dzięki którym łatwiej będzie Ci wybrać idealne meble tapicerowane do różnych pomieszczeń.

 1. Jakie masz potrzeby względem kupowanego mebla?

  Na początek zastanów się, czego oczekujesz od nowego wyposażenia. Dzięki temu będzie Ci łatwiej określić interesującą grupę mebli tapicerowanych. Przykładowo w przypadku narożnika przeanalizuj, czy musi on mieć funkcję rozkładania, czy też nie. Warto również mieć na uwadze wiek użytkownika – jeśli jest to element do pokoju dziecięcego, to wystarczy materac piankowy zamiast sprężynowego.

 2. Bo liczy się dopasowanie – kolorystyka

  Urządzając wnętrza, często trzymamy się określonych barw, które dominują w danym miejscu. Kupując meble tapicerowane, dobrze jest dopasować je do stylistyki pomieszczenia, tak aby całość tworzyła spójną aranżację, w której będziesz się dobrze czuć. Oczywiście warto kierować się swoim gustem, a kolor np. narożnika można dobrać do zasłon czy też innych elementów. Ciekawą opcją jest również wybór gotowego kompletu składającego się m.in. z sofy i krzeseł.

 3. Dostępna przestrzeń a rozmiar mebla tapicerowanego

  Przed zakupem dokładnie określ wymiary, które może mieć Twoja nowa sofa, kanapa, narożnik czy też inne. Pamiętaj, aby zostawić wystarczająco duże odstępy, które pozwolą na swobodny dostęp do wszystkich elementów znajdujących się w salonie, pokoju czy też innym pomieszczeniu. Uwzględnij również wymiary po rozłożeniu. Dla lepszego zobrazowania możesz użyć taśmy i wyznaczyć granice, w których stałby dany mebel tapicerowany.

 4. Jak będzie można rozłożyć dany mebel?

  W przypadku produktów z funkcją spania sposób rozkładania ma bardzo duże znacznie. Często meble tapicerowane mogą mieć automatyczny system, który niewątpliwie jest bardzo wygodny. Oczywiście możesz postawić również na tradycyjne, manualne rozkładanie na ślizgach, które wymaga zdjęcia poduszek i uniesienia siedziska. W tym przypadku przede wszystkim kieruj się swoim potrzebami.

 5. Rodzaje wypełnień – pianka i sprężyna

  Jest to bardzo ważna kwesta, która określa m.in. twardość mebla oraz jego przeznaczenie. Sprężyny sprawdzą się, jeśli chcemy na co dzień spać m.in. na kanapie. Przy czym należy pamiętać, że materace sprężynowe są bardziej miękkie niż pianka, która może mieć znacznie większą twardość, ale z kolei jest mniej trwała. Dlatego też w tym przypadku warto zastanowić się, co jest dla nas ważniejsze oraz postawić na najbardziej komfortowe rozwiązanie.

 6. Rodzaj materiału

  Meble tapicerowane są nieodłącznym elementem aranżacji wnętrz, wykonywanej w różnych stylach. Nowoczesne pikowania i przeszycia dodają uroku zarówno eleganckim, jak i eklektycznym pomieszczeniom. Niemniej jednak dopasowanie pod względem materiału jest bardzo szerokie w przypadku kolorystyki oraz faktur. Do wyboru mamy ogromną paletę barw oraz tkanin w tym m.in. hydrofobowe, w ornamenty, gładkie i wiele innych. Poza aspektem wizualnym warto również zwrócić uwagę na gramaturę materiału. Dobrym wyznacznikiem jest test ścieralności. Najlepiej, aby, wartość ta wynosiła 40 tys. lub więcej cykli w teście Martindale’a.

 7. Narożnik – lewo czy prawostronny?

  Jest to kwestia zależna od ułożenia mebla tapicerowanego w danym pomieszczeniu. Niemniej, jeśli nie mamy pewności, najlepiej postawić na warianty uniwersalne, które są przydatną opcją również w przypadku przemeblowania i konieczności zmiany stron.

 8. Pojemnik na pościel

  Wbrew pozorom dodatkowe miejsce w sofie czy narożniku jest bardzo przydatne. Podczas zakupu warto sprawdzić jego wymiary, większe pojemniki pozwolą przechować nie tylko pościel i poduszki, a także koce i inne tekstylia.

 9. Sposób złożenia i potrzebne akcesoria

  Kupując nowe meble tapicerowane często musimy je złożyć, wielu decyduje się podjąć tego zadania samodzielnie. Dlatego też warto uzyskać informację, czy do danego np. krzesła jest dołączona czytelna instrukcja i niezbędne akcesoria, które umożliwią montaż.

 10. Czy mebel będzie można swobodnie wnieść do pomieszczenia?

  Tutaj dobrze jest sprawdzić, w jaki sposób będziemy musieli przetransportować zamówione wyposażenie do pomieszczenia i czy w ogóle damy radę je wnieść mając na uwadze zarówno wymiary, jak i wagę np. narożnika. Na pewno w przypadku większych mebli tapicerowanych warto poprosić o pomoc kogoś z rodziny lub przyjaciół, lub zamówić usługę z wniesieniem.