Kupiłeś wymarzony narożnik, sofę lub kanapę i zastanawiasz się jak o nie zadbać, aby posłuży jak najdłużej – zachowały swoją funkcjonalność oraz pięknie się prezentowały. W poniższym artykule zaprezentujemy Ci kilka przydatnych wskazówek oraz porad, które pozwolą dobrze wyczyścić i zadbać o meble tapicerowane.

Stosuj odpowiednie środki czyszczące

Piękne meble tapicerowanie to inwestycja na lata, dlatego też warto unikać jedzenia na sofie czy też kanapie w szczególności potraw, z których plamy są trudne do usunięcia oraz dokładnie sprzątać. Niemniej, jeśli zdarzy się większe zabrudzenie, np. wylejemy sok, to należy jak najszybciej go wytrzeć, unikając pocierania. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń przydadzą się odpowiednie środki czyszczące. W tym celu przede wszystkim warto wiedzieć, z jakiej dokładnie tkaniny wykonany jest dany meble tapicerowany i dostosować względem tego preparat – aby to sprawdzić, zapoznaj się z metką od producenta. Jeśli takiej już nie ma lub nie możesz nic z niej odczytać, to przetestuj działanie środka w niewielkim, niewidocznym miejscu.

Zadbaj o regularne odświeżanie i odkurzanie mebli tapicerowanych

W celu zadbania o ten element wystroju wnętrza nie możemy zapominać o dokładnym usuwaniu kurzu, brudy czy też sierści, jeśli mamy zwierzęta. Zadanie to bardzo ułatwi specjalna nasadka dedykowana do mebli tapicerowanych.

Do wyboru mamy wiele rodzajów sof, kanap czy też krzeseł, w sytuacji, gdy mamy możliwość zdjęcia tkaniny, to warto regularnie ją prać zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki temu będziemy w stanie odświeżyć mebel tapicerowany zarówno pod względem wyglądu, jak i zapachu.

Unikaj dużego nasłonecznienia

Światło słoneczne może sprawić, że tkanina zacznie m.in. blaknąć. Dlatego też, jeśli mamy taką możliwość, to lepiej ustawić meble tapicerowane w miejscu o mniejszym nasłonecznieniu. Ponadto warto unikać używania ostrych narzędzi w pobliżu m.in. sofy, aby jej przypadkiem nie uszkodzić.

Przy odpowiedniej pielęgnacji wyposażenie tego typu posłuży Ci przez długi czas i będzie przy tym pięknie się prezentować, ozdabiając niejedno pomieszczenie.